Fascynująca nauka

By 25 maja 2018Bez kategorii

We współczesnych czasach człowiek powinien być nie tylko doskonale wykształcony, ale również powinien umieć umiejętnie wykorzystywać nabytą w toku lat szkolnych oraz studiów wiedzę. Bardzo ważna jest umiejętność jej wykorzystania w praktyce.

Obecnie system szkolnictwa zmienia się bardziej z kierunku nacisku na teorię w kierunku praktyki. Wiedza posiadana bowiem tylko w teorii na niewiele się przyda w późniejszym dorosłym życiu. Dlatego warto pokazywać dzieciom już od najmłodszych lat jej wykorzystanie w praktyce w codziennym, nie tylko zawodowym, życiu. Edukacja powinna więc opierać się na wielu różnych ciekawych praktycznych zadaniach, wyzwaniach oraz próbach, które równocześnie pokażą dzieciom, że bez wcześniejszego przygotowania materiału z książek niewiele będzie można wykonać i osiągnąć. Dzieci powinny być także zachęcane do nauki za pomocą interesujących plansz, filmów czy gier naukowych, a nie tylko książek, które często kojarzą im się jako nudne i trudne.

Niezwykle ważny jest obecnie także język obcy. Nauka innych obcych sposobów porozumiewania się również powinna być od razu wykorzystywana w praktyce. Po uprzednim rozwiązaniu zadań książkowych powinny następować zadania, w których dzieci mogą się posługiwać nowo poznanymi konstrukcjami czy słówkami. Nauczyciele oraz rodzice powinni je zachęcać do częstego oglądania bajek obcojęzycznych, słuchania i śpiewania piosenek oraz rozwiązywania różnych zagadek i łamigłówek obcojęzycznych. Nauka powinna stać się fascynującą, niezapomnianą oraz radosną przygodą, kojarzyć się z czymś miłym, a także z czymś, co może się przydać od razu nawet podczas zabawy. Odpowiednie zachęcanie dzieci do nauki da później rewelacyjne efekty.