W czym się kształcić?

By 25 maja 2018Bez kategorii

W dzisiejszych czasach wiele młodych osób zastanawia się, jaką ścieżkę  edukacyjną wybrać, aby zapewnić sobie godne życie, uczciwe zarobki i stałą dobrą pracę. Odpowiedź nie jest niestety prosta. Ciężko dziś o pełen etat, każdego dnia powstają zawody lub miejsca pracy, których nie było jeszcze 20 lat temu. Ciągły rozwój i postęp technologiczny prowadzą do odczłowieczenia wielu zawodów, przez co osoby zatrudnione tracą pracę. Na co w takim razie postawić w czasie swojej nauki, aby dobrze na tym wyjść w przyszłości?
Przede wszystkim najważniejsza jest edukacja. Jest to pojęcie szerokie i głębokie jak ocean. Jednak to ona jest najważniejsza – stałe doszkalanie się, szukanie nowych kursów, źródeł, materiałów, ścieżek rozwoju to teraz podstawa w szukaniu dobrej pracy. Pracodawcy chcieliby, aby ich pracownicy nigdy nie stawali w miejscu i wciąż się rozwijali, nabywając nowe umiejętności. Mogą to być na przykład języki obce. Osoba władająca kilkoma europejskimi językami na pewno zwiększy swoje szanse na rynku. Przewagę mogą mieć też ci, którzy posługują się językami egzotycznymi. Dzięki tym umiejętnościom zaskarbią sobie szacunek i uznanie w międzynarodowych firmach szukających obrotnych osób do pracy w kilku krajach jednocześnie.
Nieocenioną zaletą jest też oczywiście wiedza. Najlepiej ukierunkowana na interesujący nas temat, ale też powszechna świadcząca o odpowiednio wysokim poziomie intelektualnym. W dzisiejszych czasach mamy ogromną przewagę specjalizacji nad uogólnioną inteligencją, dlatego też szybciej pracę dostaną ci, którzy wiedzą wiele na konkretne tematy z danej dziedziny.
Absolutną bazą natomiast jest dobra znajomość komputera, posiadanie matury czy ukończenie studiów wyższych.